DN-laippaiset lämmittimet

Yleistä1115
DN-laippaiset lämmittimet voivat olla joko säiliö- tai virtauslämmittimiä. Niillä voidaan lämmittää ilmaa, erilaisia kaasuja ja vesihöyryä. Tyypillisiä käyttökohteita ovat erilaiset teollisuuden kaasujen lämmitykset.

Haasteet  
 

  • Lämmönsiirto
  • Virtauksesta aiheutuvat voimat
  • Painehäviö
  • Painelaitevaatimukset materiaaleille ja mitoitukselle
  • Tilantarve   
  • Asennus- ja käyttöympäristövaatimukset
  • Viranomaisvaatimukset

Ratkaisut 
Prosessilämmitin suunnitellaan sen muotoiseksi, että lämmönsiirto- ja painehäviölaskelmat voidaan tehdä matemaattisen mallin mukaan. Mittaamalla tehtyyn lämmönsiirron todentamiseen geometriamallista ei ole tällöin tarvetta.

Käytössämme on laaja valikoima materiaaleja eri olosuhteisiin. Loval Oy:llä on painelaitevaatimuksiin perehdytetty suunnittelu- ja asennushenkilöstö. Tyhjö-, uuni ja käsijuotosteknologialle on menetelmähyväksyntä sekä pätevöitynyt juotoshenkilöstö.

Loval Oy:llä on pitkä kokemus erilaisista asennusympäristöistä ja ratkaisut vaikeisiinkin olosuhteisiin. Toimitamme tarvittaessa lämmittimen virtaussäiliön sekä siihen tarvittavan säädön.

Edut
Räätälöidyt ratkaisut
Kustannustehokkaat rakenteet
Turvallinen ja kestävä rakenne
Asiantunteva suunnittelu

Materiaalit
Seostamattomat teräkset
  
Ruostumattomat teräkset

  • EN 1.4301
  • EN 1.4404
  • EN 1.4828
  • EN 1.4876
  • EN 2.4858